Зимові свята в Україні
Свято Василія Великого ( Старий новий рік )
14 січня — за церковними святами — свято Обрізання Господнє.
Ісус Христос на восьмий день після свого Різдва прийняв обрізання відповідно до старозавітного закону для всіх немовлят чоловічої статі. Після виконання обряду дитині дали ім'я, провіщене архангелом Гавриїлом в день передання благої вісті Діві Марії — Ісус.
З 13 на 14 січня в Україні святкують Новий рік за старим стилем!
Св. Василь Великий вважався покровителем землеробства, тому основною традицією цього дня було засівання осель збіжжям із відповідними примовляннями.
Засівання - це давньослов'янський новорічний звичай.
Цього дня діти прокидаються дуже рано, бо в них важлива справа — треба засівати. Із самого ранку хлопці набирали в рукавички й кишені зерно (жито, пшеницю, овес) та дочекавшись закінчення ранкової церковної відправи, починали засівати. Народна традиція велить посівати спочатку в рідній оселі, а вже потім іти до чужих людей.
Щедрування
— давній звичай новорічних обходів, під час яких групи щедрувальників (переважно молодь) піснями славили господарів, бажали їм здоров'я й достатку, за що отримували винагороду. Щедрування супроводжувалось магічними діями, музикою, танцями, пантомімою, обрядовими іграми з масками. Щедрівка увібрала в себе національний колорит та менталітет нашого народу та дістала також назву " МАЛАНКА " або " ПЕРЕБІР ".
Для дівчат день Василя був досить важливим, тому вважали, що ворожіння у цей день завжди збуваються і що б не вийшло — так і буде. На день Василя відбувалися й народні обряди свята.
Свято Хрещення ( Йордан )
Святом Хрещення (Богоявлення) Господня закінчуються Різдвяні свята, які тривають з 7 по 19 січня. Відповідно за біблійною розповіддю Христос був хрещений у водах ріки Йордан це і дало другу назву цьому святу.
Напередодні, 18 січня, вся родина, як і перед Різдвом, збирається за столом. До столу подаються лише пісні страви і готується голодна, або, ж Бідна кутя.
Коли Ісус Христос досяг 30-річного віку, він прийняв хрещення в річці Йордан. Вийшов на берег, з небес почувся голос Бога-Отця, який назвав Ісуса своїм Сином. І на Нього зійшов Святий Дух в образі голуба. Звідси ще одна назва — Богоявлення, адже в цей день з'явився Бог у трьох іпостасях: Бог Отець — в голосі, Син Божий — у плоті, Дух Святий — у вигляді голуба.
У цей день в усіх церквах освячують воду, яка набирає особливої сили та цілющості. Водохресною водою лікують рани, вона допомагає відвернути будь-яке лихо. Прийшовши вранці після нічної церковної служби додому потрібно окропити кожен куточок Вашої оселі свяченою водою, тоді у Вашому домі буде лад та спокій.
Свято Хрещення Господнього - одне з найстародавніших свят християнської церкви. Саме в цей день Іоанн Хреститель хрестив у річці Йордан Ісуса Христа. У перекладі з грецької слово "крещаю", "хрещу" означає "занурюю у воду".
Вода - початок життя. Світ без води - це пустеля. Вода - одне з найбільш цінний обдарувань. При цьому вона може бути і руйнує стихією, адже саме водою великого потопу Бог залив гріхи і зруйнував зло людське. Ось чому саме в цей день на Русі було прийнято купатися в ополонці. Вважалося, що таким чином людина позбавляється від гріхів і набирається від води здоров'я. Та й у наші дні цей звичай зберігся.
Однак, щоб свято обмивання від гріхів пройшов за всіма правилами, за старовинними звичаями за день до цього належало строго постити. У переддень свята, в ніч з 18 на 19 січня на Русі було прийнято підбивати як би підсумок Святок, що почалися ще перед Різдвом. В такий вечір вся родина збиралася за столом, на якому були тільки пісні страви.
Після Водохресного вечора, на ранок відбувається хресний хід "на Йордань". У всіх містах і селах люди поспішають до священної воді, щоб принести в будинок святою водиці. На річці або озері в льоду обов'язково вирубується ополонку у вигляді хреста. Найсміливіші за традицією занурюються з головою - морози нікого не лякають.
Для того, щоб у домі завжди був порядок і спокій, свяченою водою прийнято окропити кожен куточок будинку, випити по ковтку і вмитися нею всім членам сім'ї.
Це свято являє собою закінчення святкувань Новорічно - Різдвяних свят.