ukr   rus

НОВИНИ СВІТУ

СЕЙСМІЧНА ЗОНА ВРАНЧА

Актуальний коментар. Сейсмічна зона Вранча таїть загрозу землетрусів і для України - Олександр Кендзера

КИЇВ, 5 березня. /УКРІНФОРМ/. Світ облетіло попередження фахівців із Румунського інституту фізики землі про імовірність землетрусу, який може спричинити сейсмічна "зона Вранча", розташована на кордоні України та Румунії, в Карпатах. У цій зоні останнім часом активізувалися підземні процеси. Активні сейсмічні процеси у зоні Вранча вже відбувалися в 1927, 1940, 1977, 1986 і 1990 роках. За твердженням румунських геологів, сила передбачуваного землетрусу буде значно потужніша, ніж стихія 1977 року, коли в Бухаресті загинуло понад 15 тисяч мешканців і були налякані значними коливаннями споруд, особливо висотних, жителі українських міст і сіл.

Чим і як може загрожувати румунський землетрус українським населеним пунктам? З таким запитанням кореспондент УКРІНФОРМу звернувся до провідного спеціаліста у галузі сейсмології, заступника директора Інституту геофізики імені академіка Субботіна Олександра Кендзери.

- Хотілося б заспокоїти людей, що це лихо їх обмине, однак я цього зробити не можу з однієї простої причини - частина території України, зокрема, західні, південні і південно-західні її частини належать до так званого сейсмоактивного поясу нашої країни, - наголосив учений. - Тому землетрус, якщо він станеться, так чи інакше торкнеться й території нашої країни. Центр землетрусу міститься на глибині до 180 кілометрів, і чим глибшим він буде, тим таїтиме у собі руйнівніші коливання на поверхні землі.

- Ці коливання досягнуть територій України, - продовжує Олександр Кендзера. - Найбільш відчутними вони будуть на південно-західних теренах Одеської області. Дійдуть також і до столиці. Небезпека для України криється в її грунтах. Магнітуда в 6 балів за шкалою Ріхтера на кордоні з Румунією може вилитись у 8-9 балів за дванадцятибальною шкалою, - наголошує учений. - Сейсмічні райони з прогнозованою інтенсивністю сейсмічних впливів 6-9 балів в Україні займають близько 20% території України, на якій проживає 10 млн осіб. Райони з інтенсивністю 7-9 балів становлять 12% території нашої держави, на них проживає понад 7 млн осіб. Це значні цифри.

- Убивають людей не землетруси, а погано зведені будинки, наголосив Олександр Кендзера. - Тому дуже великого значення в наші дні набуває сейсмостійке проектування та визначення сейсмостійкості наявних споруд. Раніше міцність практично всіх будівель у сейсмонебезпечних регіонах України розраховувалася на землетруси силою в 6 балів, а сейсмічної небезпеки в районах з імовірністю землетрусів меншої сили ніхто не визначав. Проте зараз стало зрозуміло, що старі будівлі через їхню зношеність можуть бути зруйновані і при землетрусах навіть нижчої бальності.

Учений повідомив, що на сьогодні в Україні працюють 37 сейсмічних станцій, які, незважаючи на вкрай погане державне фінансування, на належному рівні виконують свою місію із попередження сейсмічних явищ. Однак, підкреслив він, спрогнозувати час появи землетрусів не можна. Для цього треба спроектувати модель тих процесів, які відбуваються глибоко в Землі.

Інформацію про глибинні процеси, де й народжуються землетруси, підкреслив він, можна отримати лише за рахунок інтерпретації спостережень геофізичних полів на поверхні Землі. Через це всі завдання з вивчення внутрішньої будови нашої планети належать до так званих обернених геофізичних задач. У математичному аспекті вони належать до некоректних задач. Це означає, що у них або немає розв'язку, або він є неоднозначним. От і виходить, що надійну модель землетрусів побудувати неможливо. А якщо немає моделі, то не можна визначити точний час виникнення землетрусу і його силу, підкреслив учений.

 

 

 

БРОНЮВАННЯ ПОСЛУГ

КОНТАКТНІ ТЕЛЕФОНИ:

 (067) 479 47 59, VIBER: +380 63 399 14 30

UKRAINE © 2009-2017 YAR-KARPATY (VOYAGER)
Передрук інформації можливий лише з дозволу адміністрації сайту